W Rumuni na terenie Bukowiny Południowej położona jest miejscowość Kaczyce - (rum. CACICA)
Miejscowy kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Kościół jest aktualnie głównym miejscem pielgrzymek katolickich w Rumunii. W tym rumuńskim sanktuarium maryjnym znajduje się kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej.
Za kościołem znajduje się replika groty z Lourdes, powiązana z "wymodleniem rewolucji w Timişoarze" i – w związku z tym – z zachowaniem trzech polskich wiosek przeznaczonych przez Ceaușescu do likwidacj.
Miejscowość ta zamieszkana jest przeważnie przez ludność polskiego pochodzenia.
W 1791 roku sprowadzono pierwsze rodziny Polaków z okolic Bochni do pracy w kopalni soli. Niegdyś polsko-niemiecka, dziś zamieszkała przez Polaków, Rumunów i Ukraińców.
Nazywana Bukowiną w pigułce ze względu na wielonarodowość i wielowyznaniowość – w Kaczyce oprócz ponad 100-letniej katolickiej bazyliki mniejszej – centrum kultu maryjnego, wybudowanej przez misjonarzy z Krakowa, konsekrowanej w 1905 roku, znajdują się kościoły: ukraiński grekokatolicki i rumuński prawosławny.
W Kaczyce działa Stowarzyszenie Polaków, które skupione jest wokół Domu Polskiego, posiadającego 16 miejsc noclegowych dla turystów. W miejscowej Szkole Podstawowej języka polskiego od 13 lat uczą nauczyciele z Polski. Prezesem Stowarzyszenia Polaków w Kaczyce jest Krystyna Cehaniuc.
STRONA SANKTUARIUM
strona Stowarzyszenia Polaków CACICA
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz